Opis

12, 14 i 17 lutego 2017

Muzyka w niewytłumaczalny sposób wywołuje w słuchaczu silne emocje, dlatego nie może jej zabraknąć w walentynkowy wieczór. Magdalena Bojanowicz i Bartosz Koziak zadbają o zmysłowy nastrój za pomocą dźwięków wiolonczeli. O romantycznej naturze tego instrumentu przekonamy się, słuchając fragmentu jednej ze suit Jacquesa Offenbacha (kompozytora-wiolonczelisty!), napisanego przez Józefa Haydna duetu oraz kompozycji poświęconej Piotrowi Czajkowskiemu, autorstwa – nomen omen – Valentyna Sylvestrova.

Program:
F. J. Haydn – Duet barytonowy D-dur Hob. X:II + XII: 3 + 5
Jacques Offenbach – Cours methodique de duo, Op. 54 Suite No. 2 (cz. I-III)
Valentyn Sylvestrov – 25.X.1893... À la mémoire de P.I. Tchaïkovski pour deux violoncelles

Magdalena Bojanowicz – wiolonczelistka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie kontynuuje swoją edukację na studiach Master Solist w Berlinie. Laureatka licznych konkursów: I nagroda 45. Międzynarodowego Konkursu Jeunesses Musicales w Belgradzie (2015), II nagroda i dwie Nagrody Specjalne (za najlepsze wykonanie utworów W. Lutosławskiego) VIII Międzynarodowego Konkursu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (2011) czy II nagroda 69. Międzynarodowego Konkursu L. van Beethovena w Hradec. Występowała z wieloma orkiestrami pod dyrekcją m. in.: Tadeusza Wojciechowskiego, Jerzego Koska, Michała Nesterowicza czy Pawła Przytockiego oraz brała udział w festiwalach poświęconych muzyce współczesnej czy wiolonczelowej.
Magdalena Bojanowicz była także stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, zaś w 2009 roku została laureatką prestiżowego stypendium „Młoda Polska”, które pozwoliło na nagranie płyty „Satin” z polską muzyką współczesną w duecie z Maciejem Frąckiewiczem. Album przyniósł duetowi tytuł laureata Paszportów Polityki, a następnie nominację do Fryderyków. Artystka współtworzy obecnie warszawską grupę „Cellonet” prowadzoną przez Andrzeja Bauera.

Bartosz Koziak – ukończył z odznaczeniem „Magna cum Laude” Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Conservatoire National Superieur de Musique de Paris. Laureat licznych konkursów: zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (2001), zdobywca II nagrody na konkursach Isang Yun’a w Tongyeong (Korea) i Kijowie im. Mikola Lysenki, zdobywca I nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie.
Jako solista współpracował z takimi orkiestrami jak: Filharmonia Narodowa, NOSPR, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, Münchener Kammerorchester, Praska Filharmonia, Orkiestrami Radiowymi w Warszawie i Budapeszcie, Narodową Orkiestrą Ukrainy, Młodzieżową Orkiestrą Armenii, pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, Jana Krenza, Antoniego Wita, Gabriela Chmury, Jacka Kaspszyka, Massimiliano Caldi, Volodymira Syrenki, Ole Rudnera. Występuje na licznych festiwalach w Polsce i zagranicą. Od kilku lat jest regularnie zapraszany do udziału w projektach koncertowych Krzysztofa Pendereckiego. W dyskografii Bartosza Koziaka znajdują się nagrania: „Concerto grosso” pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, II Koncert wiolonczelowy Grażyny Bacewicz, utwory na wiolonczelę i fortepian nagrane z Justyną Danczowską. Bartosz Koziak reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Współtworzy Warszawską Grupę Wiolonczelową „Cellonet”.