W repertuarze naszego planetarium znajdziecie dwa rodzaje pokazów na żywo. Niektóre z nich to pokazy krótkie, wyświetlane przed filmami jako ich uzupełnienie. Najczęściej mają charakter sezonowy i dotyczą zjawisk, które aktualnie można zaobserwować na niebie. Obejrzycie je, kupując bilet na dowolny film.

Te drugie są dłuższe i trwają cały seans, czyli około 45 min. Można na nie kupić oddzielny bilet. Pokazy na żywo są opracowane przez bujających w gwiazdach prezenterów naszego planetarium i przez nich prowadzone. Pokaz prowadzi zwykle dwóch prezenterów. Podczas gdy jeden z nich opowiada Wam o niebie, drugi siedzi za konsolą i pilotuje widownię, jak gigantyczny kosmiczny pojazd – uruchamia wschody i zachody Słońca, kręci Jowiszem i włącza zorzę polarną. Prezenterzy zapewniają naszym pokazom coś, na czym bardzo nam zależy – interaktywność. Prowadząc każdy pokaz, zmieniają go w zależności od reakcji widzów, odpowiadają na Wasze pytania oraz opowiadają o najnowszych nowinkach astronomicznych.

 

Pokazy biletowane


Pokazy przed filmami

Przed filmami odbywają się pokazy prowadzone na żywo przez prezenterów Nieba Kopernika. Niektóre pokazy prowadzone są tylko przed konkretnymi filmami.

Orzeł wylądował - pokaz

Pokaz przed wybranymi filmami 2D: „Orzeł wylądował”

20 lipca minie 50 lat od dnia, kiedy misja Apollo 11 dotarła do Księżyca. Neil Armstrong i Buzz Aldrin zapisali się wtedy w historii jako pierwsi ludzie, którzy spacerowali po Srebrnym Globie – w sumie przez 21 godzin i 36 minut (z przerwami).

Towarzyszył im także trzeci astronauta – Michael Collins, który nie poleciał Orłem na powierzchnię Księżyca, tylko pozostał w module Columbia na orbicie. Pomimo tego, bez niego cała misja nie byłaby możliwa. Podobnie jak bez pracy inżynierów polskiego pochodzenia. Werner Ryszard Kirchner opracował paliwo dla lądownika Orzeł. Mieczysław Bekker konstruował łaziki, natomiast Stanley Stanwyck-Stankiewicz zajmował się prawidłowym składem powietrza w statku.

Letni pokaz na żywo w planetarium Centrum Nauki Kopernik pozwoli ci przeżyć historyczne lądowanie Orła i poznać trudności, z jakimi musieli się mierzyć astronauci. Wyobrażasz sobie, że twój telefon komórkowy ma większą moc obliczeniową niż komputery, których używano podczas misji Apollo 11? Usłyszysz także o planach wznowienia lotów załogowych na Księżyc, Marsa i w inne odległe zakątki Układu Słonecznego.

Pokaz trwa około 20 minut i prowadzony jest na żywo przez prezenterów Nieba Kopernika przed wybranymi filmami 2D.
Temat i tytuł tego pokazu są inne o każdej porze roku. Pokaz prezentowany od 21 czerwca 2019 r.

Kadr z filmu, na którym widać las i zająca obserwującego przyrodę przez lornetkę

Pokaz „Zając Franek i gwiezdna przygoda”

Pokaz dla najmłodszych dzieci prezentowany przed filmem „Pod jednym niebem”. Prezenterzy zabierają małych widzów do lasu, gdzie poszukają z nimi zwierząt, które pochowały się między drzewami. Możemy zdradzić, że latem dzieci spotkają rodzinę jeży, rysia, sowę i jelenia, a zimą będą śledzić tropy w śniegu i zobaczą wilka, dziki i gile. A kiedy zapadnie zmrok, okaże się, że zwierzęta można odnaleźć także na niebie: ukryte pod postacią gwiazdozbiorów.
Pokaz prezentowany w wersji letniej i zimowej. Dla dzieci w wieku 3-7 lat.

Zdjęcie łazika na Marsie

Pokaz „Mars 3D”

W trakcie tego pokazu dowiecie się, jak ludzkość przygotowuje się do podboju Czerwonej Planety i z jakimi trudnościami będą musieli się zmierzyć przyszli marsjańscy koloniści. Jeśli Waszą wyobraźnię rozpala wizja załogowej wyprawy na Marsa, a wręcz chcecie poczuć, jakbyście na nim byli, przyjdźcie na „Marsa 3D”. Pokaz trwa około 20 minut i prowadzony jest na żywo przez prezenterów Nieba Kopernika przed wybranymi filmami 3D.
Pokaz dla widzów powyżej 10 lat.

Kadr z filmu, na którym widać dziewczynkę wyglądającą z okna rakiety

Pokaz „Kosmiczny piknik”

Nad Ziemią, w odległości takiej jak z Warszawy do Wrocławia, krąży Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, na której mieszka kilku astronautów. Jak wygląda ich dzień? Co robią? Czy jedzą hamburgery? Jak myją włosy? Czy łatwo jest im zasnąć w stanie nieważkości? Przekonajcie się sami podróżując na Stację wraz z Zosią. Pokaz trwa około 20 minut i prowadzony jest na żywo przez prezenterów Nieba Kopernika.
Dla dzieci w wieku 3-10 lat, prezentowany przed filmem „Sekrety kartonowej rakiety”.