Kosmos i liczba Pi – marzec w planetarium

3.14! Czternasty marca, czy liczba π (Pi)? Cokolwiek podpowiada Ci pierwsze skojarzenie, obie odpowiedzi są właściwe – 14 marca obchodzimy Światowy Dzień liczby π. A w planetarium Niebo Kopernika świętowanie trwać będzie przez cały miesiąc.

Liczba π to prawdziwa celebrytka ze świata matematyki. Jej liczni wielbiciele biją rekordy w zapamiętywaniu ilości miejsc „po przecinku”. Aktualnie mistrzem jest Akira Haraguchi, który podał ją z dokładnością do stu tysięcy miejsc. Inni piszą wiersze na cześć swojej idolki:

Raz w maju, w drugą niedzielę
Pi liczył cyfry pan Felek.
Pomnożył, wysumował,
Cyferki zanotował,
Ale ma ich niewiele...
(limeryk z miesięcznika Delta)

lub
πr2, 2 πr
kwadrat nie zna takich gier
(jak śpiewali telewizyjni Przybysze z Matplanety)

Jak widać, liczba π to doskonały przykład połączenia nauki i sztuki. Dlatego będzie bohaterką marca w planetarium. Koniecznie zajrzyj do Nieba Kopernika.

14 marca 17.30
Premiera pokazu „Chaos i harmonia. Symfonia matematyki”

Daj się zaprosić do świata sztuki, tworzonego za pomocą algorytmów: wielościanów foremnych, figur płaskich, gromad galaktyk, niezwykłych struktur Wszechświata, symulacji teorii chaosu, cykloid i wstęg Newtona. Zanurz się we wnętrzu pięknych trójwymiarowych fraktali (aplikację do projektowania takich obrazów stworzył Krzysztof Marczak), bądź świadkiem spektakularnego zderzenia galaktyk i poczuj wielkie, ciężkie i lepkie krople spadające na głowę z wielkiego ekranu. „Chaos i harmonia” to propozycja nie tylko dla matematyków!
Dowiedz się więcej o nowym pokazie muzycznym >>

17, 24, 31 marca, godz. 19.00
„Koncerty pod gwiazdami: Działania na zbiorze nut”

Matematyka jest narzędziem wykorzystywanym przez artystów od setek lat! Słynnym przykładem była Musikalisches Würfelspiel, gra wymyślona przez Mozarta służąca do komponowania utworów na podstawie rzutu kośćmi. „Działania na zbiorze nut” to finezyjne połączenie muzyki i matematyki w wykonaniu pianisty Kuby Wesołowskiego.
Podczas koncertu będziemy eksplorować zarówno matematykę w muzyce, jak też w wizualizacjach. Na kopule planetarium zobaczymy obrazy stworzone przez dr. Lecha Nowickiego, dzięki autorskiej metodzie wizualizacji nierówności. Drugą ciekawostką matematyczną będą przeloty po trójwymiarowych fraktalach (przygotowane przez Jacka Mikulskiego przy wykorzystaniu programu napisanego przez polskiego programistę Krzysztofa Marczaka), tworzących monumentalne i tajemnicze struktury, które będziemy eksplorować.
Dowiedz się więcej o koncercie >>

9 marca, godz. 19.30
Spotkanie z naukowcem z cyklu „Prosto z nieba: Czy Układ Słoneczny jest stabilny?”

Czy Układ Słoneczny będzie się zmieniał? Czy któraś z planet może go opuścić lub spowodować kolizję? Stabilność orbit planet w Układzie Słonecznym jest jednym z najstarszych problemów fizyki i matematyki, którym zajmował się Isaac Newton w XVII wieku. Jego bogata historia obfituje w tajemnice i paradoksy, inspirując pokolenia matematyków, astronomów i filozofów. Od około dwóch dekad znamy setki układów planetarnych wokół różnych gwiazd, zarówno bardzo podobnych, jak i zupełnie niepodobnych do Słońca. Interpretacja ich obserwacji jest możliwa dzięki badaniom ewolucji i stabilności Układu Słonecznego. O tych fascynujących związkach opowie prof. Krzysztof Goździewski – astronom i jeden z nielicznych mechaników nieba w Polsce. Pracownik Centrum Astronomii w Toruniu.
Zdjęcie obok: wschód Słońca z okien Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: ESA/NASA
Dowiedz się więcej o spotkaniu z naukowcem >>