Halo weekend w planetarium

Co było trwalsze – papirus czy glina? Czym są światłowody? Jakie informacje wysłaliśmy w Kosmos? W związku z premierą filmu „Halo Ziemia” zapraszamy do planetarium na weekend specjalny, poświęcony komunikacji międzyludzkiej.

29 i 30 kwietnia, w godz. 10.00 – 17.00 w Niebie Kopernika będzie można poznać różne metody porozumiewania się – dawne i współczesne. A przede wszystkim – zobaczyć premierowy film „Halo Ziemia” , stworzony przez nasze planetarium i poznać moc najnowszych projektorów, wyświetlających 16 razy więcej pikseli niż telewizory full HD!

SZAFA PEŁNA CZCIONEK
Maszyna drukarska, skonstruowana przez Johannesa Gutenberga była technologiczny przełom w rozwoju komunikacji. Druk umożliwił szybką wymianę myśli i ułatwił rozwój nowych teorii. Jak wyglądały pierwsze czcionki? Z czego były stworzone? Zobaczysz je na własne oczy, a nawet ułożysz własny tekst i odbijesz na papierze.

DEPESZA W KOSMOS
Od lat staramy się dać o sobie znać potencjalnym mieszkańcom Wszechświata. W 1974 r. w kosmos powędrowała wiadomość z Arecibo – zbiór danych, które zostały wysłane sygnałem radiowym przez radioteleskop w kierunku gromady kulistej M13 w gwiazdozbiorze Herkulesa. Informacje są zakodowane w systemie dwójkowym. Spróbujemy je odczytać. Jeśli poczujesz chęć na więcej, możesz stworzyć własną wiadomość.

PISMO (tylko 29 kwietnia)
Dlaczego tak trudno było Europejczykom odczytać hieroglify? Czym różniły się kultury piśmienne od niepiśmiennych? Spróbujesz samodzielnie odczytać dawne formy pisma, zapisać swoje imię hieroglifami, zmierzyć się z runami i starożytnym pismem klinowym. Zobaczysz różne nośniki pisma – ostrakon, kość, korę brzozy, tabliczki gliniane i woskowe oraz papirus.

ŚWIATŁOWODY
Wg niektórych źródeł, nawet 99% światowego przesyłu danych odbywa się tysiące metrów pod powierzchnią mórz i oceanów. Tam, w niemal zupełnym mroku, włoskami z włókna szklanego, zwanymi światłowodami, mknie światło niosące informacje potrzebne użytkownikom telefonii i Internetu. Dlaczego są one w tak powszechnym użyciu? Jak działają? Dowiesz się na miniwarsztacie.

Powyższe atrakcje są dostępne bezpłatnie.
Na pokazy filmowe pod kopułą planetarium obowiązują bilety.