Całkowite zaćmienie księżyca

Już za kilka dni, w piątek 27 lipca, Księżyc znajdzie się w cieniu Ziemi i nastąpi najdłuższe w tym stuleciu całkowite zaćmienie Księżyca. Zapraszamy na obserwacje do parku tuż przy Centrum Nauki Kopernik!

Zaćmienie będzie wyjątkowe! Po pierwsze Księżyc znajdzie się wówczas w apogeum swojej orbity, czyli w punkcie położonym najdalej od Ziemi, co wydłuży czas jego przejścia przez cień Ziemi! Po drugie towarzyszyć mu będzie opozycja Marsa. Oznacza to, że Mars będzie wtedy dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i to w niezwykle małej odległości od kuli ziemskiej. Ostatnio taka zbieżność zjawisk miała miejsce w 1356 roku, a kolejna nastąpi dopiero w 2488 roku!

Choć podczas całkowitego zaćmienia naszego satelity Ziemia blokuje światło słoneczne, to niewielkie jego ilości przechodzą przez atmosferę ziemską i podświetlają Księżyc. Zaćmiony Księżyc, „zabarwiony” na rdzawo, w pewnym momencie stanie się niemal niewidoczny, ustępując pod względem świetlistości niebywale jasnemu w tym położeniu Marsowi. Intensywność rdzawej barwy tarczy Księżyca podczas jego zaćmienia zależy od stopnia zapylenia atmosfery ziemskiej, będącego skutkiem m.in. aktywności wulkanicznej i przemysłowej. Atmosfera Ziemi działa wówczas jak wzmocniony filtr, przepuszczający głównie światło pomarańczowe i czerwone. Właśnie dlatego zaćmiony Księżyc jest rdzawy, a przy wzmożonej aktywności wulkanów wyrzucających pył do ziemskiej atmosfery nawet krwisto czerwony. Podobne zjawisko obserwujemy podczas zachodów Słońca, gdy promienie słoneczne przedzierają się przez grubszą warstwę powietrza niż wtedy, gdy Słońce znajduje się wysoko.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>